2022-10-03
zajęcia logopedyczne

Terapia logopedyczna

Zajęcia logopedyczne w naszym przedszkolu prowadzone są w gabinecie logopedycznym. Terapią logopedyczną objęte są dzieci mające wadę wymowy, posiadające opinię, lub orzeczenie. Zajęcia mają na celu eliminowanie wad wymowy oraz wspieranie ogólnego rozwoju dziecka. Podczas zajęć logopedycznych prowadzona jest również terapia ręki, która  ma ścisły związek z rozwojem mowy.

Piątek: 9.00-14.00  mgr Anna Rakoczy

Poniedziałek 9.00- 14.00 mgr Marlena Kuna

 

Rozwój mowy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie dziecka w grupie społecznej, na jego prawidłowy rozwój psychofizyczny. Czynniki wywołujące zaburzenia  rozwoju mowy są różne. Dzielimy je na endogenne tj. wewnątrzpochodne i  egzogenne tj. zewnątrzpochodne. Same zaburzenia rozwoju mowy mogą przejawiać się w różny sposób. Bez względu na wiek pojawienia się odchyleń związanych z rozwojem mowy, wszystkie zaburzenia negatywnie wpływają na rozwój psychofizyczny dziecka, a w szczególności na rozwój kontaktów społecznych i poznawanie świata.

Rodzicu!!! Ty jesteś pierwszym nauczycielem swego dziecka bacznie obserwuj jego rozwój!!!

W szczególności zwróć uwagę na :

1.Sposób oddychania; wdech i wydech powinien odbywać się przez nos. Jeśli dziecko przy oddychaniu ma otwartą buzię powinno Cię to zaniepokoić.

2.Słuch; by dobrze mówić trzeba dobrze słyszeć. Jeśli musisz powtarzać polecenia lub prośby kierowane do dziecka sprawdź jego słuch!

3.Zwróć uwagę na budowę języka, warg, policzków, podniebienia. Jeśli masz wątpliwości co do ich wyglądu i sprawności udaj się na konsultację.

4. Mówiąc do dziecka nie spieszczaj form, mów wyraźnie!

5.Ucz  dziecko gryzienia, podawanie pokarmów takich jak jabłko, marchewka, skórki od chleba wpływa na rozwój prawidłowego połykania, gryzienia, sprawności aparatu artykulacyjnego.

6. Czytaj dziecku, zachęcaj Je do opowiadania treści bajki, opowiadania, ucz rymowanek, wierszy, proś o wskazanie na ilustracji danego elementu.

7.Ogranicz oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe!

8. Spędzaj czas z dzieckiem, wspólnie gotuj, sprzątaj, układaj puzzle, dbaj o wieź emocjonalną.

Pamiętaj wczesna profilaktyka i terapia może zapobiec wielu problemom rozwojowym, w tym niepowodzeniom szkolnym dzieci.

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej